TOY Eğitmenleri

TOY EĞİTMENLERİ


Bahar Kerimoğlu
Bahar Kerimoğlu

1999 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro bölümünü bitirdikten sonra, aynı yıl New York Actors Studio Drama Okulu’na girdi ve 2002 yılında master derecesiyle mezun oldu. Elizabeth Kemp, Susan Aston, Anne Bogart ve Siti Company ile çeşitli atölyelere katıldı. Metot, Meisner, View Points, Suzuki ve Psikodrama teknikleriyle çalışmalar yaptı.

2002 yılında New Stage Theatre Company’ye dahil oldu ve OffBroadway’de oyunlarda oynadı.

2004 yılından itibaren Türkiye’de çeşitli dizi ve filmlerde oyunculuk ve oyuncu koçluğu yapmaya başladı.

2011 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda “Bekleyiş” adlı bir oyun yönetmiş ve Eleştirmenler Birliği Genç Yetenek Ödülü almıştır.

2010 yılından bu yana Çukurcuma’da kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmekte, aynı zamanda farklı okul ve kurslarda grup dersleri ve atölyeler düzenlemektedir.

Bugüne kadar tiyatro, dizi ve sinema filmi için birçok oyuncu, yönetmen ve senaristle çalışmıştır. Aynı zamanda üniversiteler ve kurumsal şirketlerde çeşitli seminerler vermekte, sosyal sorumluluk projelerinde eğitmen olarak yer almaktadır. 

Gizem Erden

2004 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Dans bölümünden mezun oldu ve okulda öğretim görevlisi olarak çalıştı.

2002-2005 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatroları’nda dansçı ve koreograf olarak görev yaptı.

2006-2010 yılları arasında Aksanat Zeynep Tanbay Dans Projesi’nde dansçı ve eğitmen olarak çalıştı, birçok yerli ve yabancı festivalde dans etti.

2002 yılından beri Devlet Tiyatroları’nda, çeşitli sinema filmi, reklam filmi ve projelerde koreograf, sosyal sorumluluk projelerinde, özel okul ve atölyelerde hareket ve dans eğitmeni olarak çalışmaktadır.

Aynı zamanda 2012 yılından beri yoga eğitmenliği yapmaktadır.

Gizem Erden
Kerem Deren
Kerem Deren

1972’de İstanbul’da doğdu. Tiyatroya olan ilgisini keşfettiği Robert Kolej’in ardından Connecticut College’da ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Tiyatro ve Siyaset Bilimi okudu. Sonrasında Goldsmith College’da, ve Londra Üniversitesi’nde tiyatro yazarlığı, Bilgi Üniversitesi’nde de Sinema üzerine yüksek lisans yaptı. Bu sırada “Virgin” adlı oyununu Camberwell, Londra’da, Onion Shed’de sahneye koydu.

Türkiye’ye dönüşünün ardından TV yazarlığına başladı. 2007 yılında ilk gençlik draması “Sınıf“ı yazdı.

Sonrasında yazdığı “Ezel” büyük bir izleyici kitlesine ulaştı. Ezel, birçoğu senaryo ödülü olmak üzere ulusal ve uluslararası ödüller kazandı.

Ezel’den sonra; kadın ticaretini konu alan “Uçurum“u ve 2013’de de eşini hapisten kurtarmak için sıra dışı şeyler yapmak zorunda kalan sıradan bir adamı anlatan “20 Dakika“yı yazdı.

2014’te kendi yazıp yönettiği ilk sinema filmi olan gizem-aşk türündeki “Bi küçük Eylül meselesi” bir milyon sinema izleyicisine ulaştı.

2014’te Pınar Bulut’la beraber Yazı Odası’nı kurdu.

Pınar Bulut

İstanbul Üniversitesi Tarih Bölüm’ünde lisans ve Türk – İtalyan İlişkileri Bölüm’ünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Bu sırada Tarih ve Siyaset alanında beş kitap çevirisi yaptı. Kariyerine çeşitli yayın evlerinde editörlük ve çevirmenlik yaparak devam etti.

Senaryo yazarlığı kariyerine 2007’de “Sınıf” projesiyle Kerem Deren’in ekibinden başladı. Sonrasında polisiye dizi “Gece Gündüz”ü yazdı.

2009’da Kerem Deren’le beraber “Ezel”i yazdı.

2011’de Türkiye’de geniş bir izleyici kitlesi bulan ve senaryo ödülleri de dahil olmak üzere bir çok ödül alan “Suskunlar”ı yazdı. En önemlisi, Suskunlar’ın formatı Amerikan ulusal kanalı NBC’ye satıldı. Dizi, Türkçe senaryodan adapte edilerek Amerika’da yayınlanan ilk yapım olacak.

2013’de Kerem Deren’le birlikte “20 Dakika”yı yazdı. Dizi, dünya genelinde en geniş kitleye ulaşan Türk dizilerinden biri oldu.

2014’te Kerem Deren’le beraber Yazı Odası’nı kurdu.

2015’te Yazı Odası çatısı altında “Maral” dizisini tasarladı ve ekibine yazdırdı.

Halihazırda uyarlayarak tasarladığı diğer televizyon dizisi “Yüksek Sosyete”yi süpervize etmeye devam ediyor.

Son olarak “İkimizin Yerine” isimli sinema filminin senaryosunu yazdı.

Pınar Bulut
Yiğit Bengi
Yiğit Bengi

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü’nde Antik Dönem üzerine yüksek lisans yaptı. Halen Marmara Üniversitesi’nde “Erken Demir Çağı’nda Ortadoğu Mitolojisi” üzerine doktora çalışmasına devam ediyor.

İçinde Mercedes Lackey, Graham Greene, Steven Brust ve Patti Smith’in eserlerinin de olduğu otuzdan fazla kitabı Türkçe’ye çevirdi.

Hikayeleri çeşitli edebiyat dergilerinde yayınlandı. Erken dönem hikayelerinin bazıları Jules Verne Fantastik Kısa Öykü Yarışması’nda ödül aldı (2003).

2005 yılında, fantastik hikayelerden oluşan ilk öykü derlemesi “1002. Gece Masalları” yayınlandı.

Türkiye’de Fantastik edebiyatın geniş kitlelere ulaşması için öncülük eden yazarlardan biri olan Yiğit Değer Bengi’nin öyküleri Türkiye ve Almanya’da birçok değerli Türk yazarın öykü seçkilerinde yer aldı.

Kendisi gibi öncü yazarlarla beraber Fantastik ve Bilim Kurgu Yazarları Birliği’ni kurdu ve üç yıl boyunca kurucu başkanlığını yaptı.

2006’da yayınladığı “Çift Başlı Kartal” isimli öykü kitabı geniş kitlelere ulaştı ve edebiyat dünyasında da epik anlatımı, yüzlerce yıllık efsaneleri yeniden yorumlayışıyla olumlu eleştiriler aldı. 2009’da Çift Başlı Kartal, “Schatten die Zeit” ismiyle Almanya’da yayınlandı.

Kitapta bulunan kısa öykü parçaları çeşitli alanlardaki sanatçıların eserlerinde -bir çizgi roman uyarlaması ve bir Metal grubunun şarkı sözleri gibi- esin kaynağı oldu.