OYUNCULUK ATÖLYESİ SİZE NE SUNUYOR?


BAHAR KERİMOĞLU

Süslü cümlelerle anlatmam çok zor derslerimi... Oldukça sade ve ham benim derslerim çünkü... Ne kadar çürüklü çarıklı, o kadar iyi hep... Maskesiz, örtüsüz, makyajsız, süssüz... En “defo”lu en yaralı en ihtiyaçlı yerlerden hep sorular... Hep çıplak ayaklı benim derslerim... 

Bir oyuncunun yeni bir karakter yaratabilmesi için, önce kendinin çok farkında olması gerektiğine inanıyorum... Hikayelerimiz başka, hayatlarımıza giren çıkan karakterler başka ama günün sonunda hepimiz insanız, hissettiğimiz duygular hep aynı... Özelden, en bildiğinizden, kendinizden keşfetmeyle başlayıp, farkedip, yüzleşip, itiraf edip, kabullenip, oyuncu olarak malzeme etmeye giden bir süreçten geçeceksiniz benimle... Özelden genele çıkacak yol... Benden bize, sonra da yeni “ben”lere varacak. Hiç şizofrenik değil aksine olabildiğince sağlıklı ve basit. Egolardan sıyrılmış, çıplak ve sahici bir yer sözünü ettiğim... Zorlanacaksınız muhakkak, ama hafifleyip yüksüzleşeceksiniz, o da muhakkak... O kadar zevkli ki ve o kadar güzel bir matematik ki... Tıkır tıkır hiç sekmeden işliyor hepimizde... O matematiği kavrayıp, formüle oturtunca da gelsin karakter yaratmak, gelsin sahne çözümlemek, gelsin “olmak”, “anda kalmak”, sahiplenmek, tutkuyla aksiyon almak...

Çok seviyorum, öğrettikçe öğreniyorum, öğrendiğim keşfettiğim herşeyi de herkesle paylaşmak istiyorum. Çok fazla benden, sizden, bizden benim derslerim... Hiç bilmediğiniz birşeyi öğretmek değil, fazlasıyla bildiğiniz şeyleri keşfettirmek, farkettirmek amacım... Önce iyi bir insan olmak için, sonra iyi bir oyuncu olmak için hadi gelin! heyecanla beklerim.

GİZEM ERDEN

Hareket/beden eğitimi/dans derslerinde hedef, oyuncunun öncelikle kendi bedensel farkındalığını artırmak, günlük fiziksel alışkanlıklarının farkına varmak ve bunları karaktere uygun olarak değiştirebilme ve geliştirebilme becerisi kazanmaktır.

Bireysel ve çoklu hareket etmeyi,  ritim duygusu ve koordinasyonu geliştirmeyi, kısaca bedeni özgürleştirmeyi hedef alır.

PROGRAM


Başlangıç Seviyesi:
Pazartesi:
Oyunculuk Dersi: 10.00-13.00
Salı:
Hareket Dersi: 09.00-11.00
Oyunculara Yazarlık Dersi: 14.00-17.00 (ilk 2 ay boyunca)
Çarşamba:
Oyunculuk Dersi: 10.00-13.00
İleri Seviye:
Pazartesi:
Oyunculuk Dersi: 14.00-17.00
Salı:
Hareket Dersi: 11.30-13.30
Oyunculara Yazarlık Dersi: 14.00-17.00 (ilk 2 ay boyunca)
Çarşamba:
Oyunculuk Dersi: 14.00-17.00

OYUNCULUK DERS İÇERİĞİ


İlk yarı
TEMEL EĞİTİM

Oyuncu adaylarında temel bir duyarlılık ve farkındalık yaratmak. Oyuncunun mekanın, diğer insanların ve kendisinin farkında olması. Oyuncunun duyularını açık ve aktif bir şekilde kullanmayı öğrenmesi.Oyuncunun temel duygularıyla iletişime geçmesi.

OYUNCULUĞA GEÇİŞ

Duyguların kimyasını anlamak, onları ayrıştırabilmek, içlerinde rahat edebilmek. Oyuncunun duygularını nasıl dışa vurabileceklerini, bunun yöntemlerini öğrenmek. Kastetmek. Asıl altını çizmek istediğin duygu, tepki neyse onu keşfedip, anlaşılmasını sağlamak.

İkinci Yarı
METİNE GEÇİŞ

Karakter analizi, metin çözümlemesi yapabilmek. Karakterin hissettiği duyguyu kendinde keşfedip onu kendine yakınlaştırmak. Duyguyu istediğinde tetikleyebilir olmak. Bir karakter yaratmak.

SAHNEYE GEÇİŞ

Yazar ve yönetmenin de sürecin içine girmesiyle disiplinlerarası, sonunda çıkacak ürünü önemseyen, proje odaklı, pratik amaçlı son ders. Oyuncunun partnerle çalışabilmesi. Oyuncunun yazar ve yönetmenle çalışabilmesi. Sahnenin analizini yapabilmek, matematiğini anlayabilmek. Karakterin amaçlarını, ihtiyaçlarını, seçtikleri yolu belirleyip bunun üstüne karakter kurabilmek. Sahnenin temel çatışmasını, dramatik kurgusunda önemli noktaları belirleyip, bunların üstüne çalışabilmek.

HAREKET DERS İÇERİĞİ


İlk yarı
HAREKET I

Bütün hareket derslerinin başında bedeni ısıtmaya ve esnetmeye yönelik yoga ve nefes egzersizleri var. Bedensel koordinasyonu geliştirme.  Hedef: Bedensel alışkanlıkların farkına varma, varsa duruş bozukluklarını tespit etme ve düzeltme. 

HAREKET 2

Temel dans/ hareket egzersizleri; yer, orta, köşe temel teknik hareketleri.   Hedef: Grupla beraber hareket etme becerisini geliştirme ve bedensel ifadeye giriş. 

İkinci Yarı
HAREKET 3

Düşme, koşma, beden formları, taşıma gibi temel teknik dans/hareket egzersizleri. Hedef: Temaslı doğaçlama çalışmaları. Partnerle çalışmayı, dinlemeyi ve hissetmeyi öğrenme. 

HAREKET 4

2-3 dakikalık koreografi çalışmaları. Dans standartlarının temel adımları. Hedef: Hareket kombinasyonları/ koreografik repertuar öğrenme becerisini geliştirme.