PINAR BULUT İLE ‘’SENARİSTİN YOLCULUĞU: SANATI KARİYERE ÇEVİRMEK‘’ ATÖLYESİ SİZE NE SUNUYOR?


İki kurdan oluşan bu atölye, yazarlığı iki ayrı anlayış ve pratik olarak ele alıyor: Sanatsal yazım ve sektörel yazım. Amaç doğru bir altyapıyla, disiplinlerarası bir yaklaşımla, uluslararası senaryoculuk standartlarını takip eden, zanaatına hakim, hayallerini yazıya dökecek; sadece senaryo yazabilmekle yetinmeyip, ilkeli, söyleyecek yeni bir sözü olan, sıradışı projelerin liderliğini yapabilecek ‘sanatçı senaristler’ yetiştirmek.

İlk kurda senaryo yazarlığının sanatsal gerekleri ve temel teknik bilgilerini inceliyoruz. Bir yazarlık dalı olarak senaristliğin diğer yazım türlerinden farklarını, zanaatın olmazsa olmaz kurallarını öğreniyoruz.

İkinci kurda ise sektörde bir senarist olarak yola çıkabilmek, öğrendiklerimizi bir kariyere çevirebilmek için atılması gereken adımları inceliyoruz. Türkiye’de dizi veya sinema senaryosu yazabilmek için nasıl evren, karakter ve hikaye kurulacağını, nasıl sezon şablonu çıkarılacağını, nasıl proje dosyası hazırlanacağını, yapımın diğer öğeleriyle nasıl ilişki kurulacağını öğreniyoruz. Senaryonun temel taşı olan sahne yazımıyla ilgili detaylı ve ileri seviye çalışmalar yapıyoruz.

İki kur için de başvuranlar arasından bir ön seçim yapılıyor. Ancak ileri seviye olan ikinci kurun talepleri daha fazla. Senaryo yazımının temel kurallarını bilen ve uygulayan, senaryo yazarlığını meslek olarak yapan ya da yapmak isteyen senaristler/senarist adayları için profesyonel bir yazarlık hazırlığı atölyesi, ikinci kur. Kur bitiminde seçilecek öğrencileri profesyonel hayatlarında desteklemek, onlara iş imkanı sunmak gibi bir amacımız var.

Temel bir senaristlik bilgi ve anlayışı vermek, bir meslek olarak senaristliği sanatsal bir yerden başlayarak profesyonel bir yere ilerletmek üzere tasarlanan atölyenin ilk kuru 8 , ikinci kuru da 12 hafta olacak.

PROGRAM


Başlangıç Seviyesi
Başlangıç Tarihi:
4 Ekim 2017
Ders Günleri:
Çarşamba 19:00 – 22:00
Süre:
8 Hafta
Kapasite:
min 10 max 15 kişi
İleri Seviye
3 ay sürecek olan atölyenin takvimi daha sonra açıklanacaktır.

BAŞLANGIÇ SEVİYE


İLERİ SEVİYE DERS PROGRAMI


1. Hafta: Senaristlik Ne Değildir?

2. Hafta: Dramatik kurgu I.

3. Hafta: Dramatik Kurgu II.

4. Hafta: Karakter ve Diyalog.

5. Hafta: Kahramanın yolculuğu.

6. Hafta: Sahneye Giriş

7. Hafta: Her şey bir araya nasıl gelir.

8. Hafta: Sektörel yazarlığa giriş.

1. Hafta: Anılar ve evren

2. Hafta: Gözlem, Hayal ve Karakter yaratmak.

3. Hafta: Dramatik Kurguyu İçselleştirmek.

4. Hafta: Kime Yazıyoruz.

5. Sahne Part I: Sahnenin İçine Girmek.

6. Hafta: Sahne Part II: Olay mı Diyalog mu?

7. Hafta: Sahne Part III: Taslaklamak ve Revizyon.

8. Hafta: Sahne Part IV: Sekans Yazmak

9. Hafta: Adaptasyon

10. Hafta: Nasıl Yazmak İstiyoruz?

11. Yazdıktan Sonra

12. Hafta: Her şey bir araya nasıl gelir. Genel Bakış