YAZMA KORKUSU ATÖLYESİ SİZE NE SUNUYOR?


korkuyorumçok korkuyorumyazmak istiyorumsadece yazmak… ama nerden başlayacağımı bilmiyorumkimse bana inanmıyor. ben kendime inanıyorumbazen… anlatmak istiyorum.anlatamıyorum!!!bağırıyorum. sesim HİÇ çıkmıyor! yazmak istiyorumsadece yazmak… yazmak, sevdiğine kavuşmak gibi. çok sevmek, durmadan düşmek gibi… durmadan yazmak istiyorum. ilham bir geliyor, ANSIZIN kaçıyor. çok kötü yazıyorum. çok kötü! nerden başlamalıyım?susmak istemiyorum artıkyazacağım sadece yazacağım! bu hayatta benim de bir sözüm var! benim bir kalbim var… ah kalbim…

İlk oyunumu askerde yazdım. Yazdıklarımı kimse okumasın diye buzdolabında saklıyordum. Çok öfkeli ve çok yalnızken yazmaya başladım. Yazmasam ne olurdu, hayatın neresinde dururdum bilmiyorum. 

Bu workshopta kendi deneyimlerimden ve ilham aldığım isimler ve anlardan yola çıkarak; yazmak isteyenlerle, yazmadan duramayanlarla yazma korkusuyla baş etme yollarını keşfetmek için oyunlar oynayacağım. Mutlu çocuklar gibi oyunlar oynayacağız.

Workshop içerisinde yazılan metinler, profesyonel oyuncularla okuma tiyatrosu olarak projelendirilecek, workshop sonundaysa yazılan metinler sese dönüşecek ve Toy İstanbul’da sahnelenecek.

PROGRAM


Ders Günü:
Pazartesi 18:00 - 21:00
Süre:
12 Hafta
Kapasite:
20 Kişi

YAZMA KORKUSU DERS İÇERİĞİ


1- İlham nedir? Bulunur mu? Beklenir mi? Yaratılır mı?

2- Oyun nedir? Nasıl yazılır?

3- Kendi hikayeni ve dilini yazarak - yaşayarak nasıl bulursun?

4- Şiir nedir, ne değildir?

5- Edebiyat nedir, ne değildir?

6- Bir sanat eseri nasıl analiz edilir? Defolu bazı işler neden kusursuz? Neden çok güzel?

7- Yazma korkusu nasıl yenilir? Yenilmeli mi? Baş etmeli mi?

8- Diyalog yazmanın incelikleri neler?

9- Kendi oyununu yazma sürecine giriş

10- Oyunun projelendirilmesi

11- Kendi oyununun prova süreci nasıl yönetilir?

12- Yazılmış olan metinlerin sahnelenmesi ve değerlendirilmesi