Çiğdem Sezgin

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden sonra Marmara Üniversitesi GSF Film Tasarımı Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans yapmıştır. Öğrencilik yıllarında sinema  TV sektörüne reji asistanı olarak girmiştir. 1992 yılından itibaren sayısız televizyon dizisi ve sinema filminde yardımcı yönetmenlik yapmıştır.


‘Tokadı Haketmedim’ ve ‘Kırmızının Kadınları’ olmak üzere iki kısa filmi vardır.


 ‘Kasap Havası’ ve ‘Suna’  yönetmenin uzun metrajlı filmleridir.


Sezgin, 2015 yılında Mart Film’i kurmuş senaryosunu yazmış olduğu Kasap Havası adlı filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenmiştir. Dünya prömiyerini Tallinn Black Nights Film Festivali’nde yapmış olan ‘Kasap Havası Mannheim – Heidelberg Film Festivali’nden ‘Special Newcomer Award’ ile dönmüştür. Kasap Havası, Adana Film Festivali, Malatya Film Festivali, Antakya Film Festivali, Cenevre Oryantal Film Festivali, Antakya Film Festivali, Milano Sguardi Altrove Film Festivali, Varna Love is Folly Film Festivali ve Valensiya Kadın Filmleri Festivali’nde yarışmış ve birçok ödüle layık görülmüştür.

 
2020 yılında Kültür Bakanlığı’nca yapım desteği almış olan ‘Suna’ adlı uzun metrajlı kurmaca film projesini çekmiştir. Türkiye-  İspanya – Bulgaristan ortak yapımı olan ‘Suna’ Mannheim Meeting Place, Transilvanya Pitching ve Antalya Film Forum’da yer almıştır. ‘Suna’ 2022 yılında Adana Film Festivali’nde ülke prömiyerini gerçekleştirmiş ve ‘İzleyici Ödülü’nü almıştır. ‘Suna’ Adana, Ayvalık, Antalya ve Ankara Film Festivali katılımlarının ardından Kasım 2022’de Tallinn Black Nights Film Festivali’nde yarışacak ve dünya prömiyerini yapacaktır. ‘Suna’ 2022 Mannheim-Heidelberg Film Festivali ana yarışmada yer alacaktır.


Çiğdem Sezgin bir yılı aşkın bir süredir ‘Bir Mart Günü’ adlı film projesi üzerinde çalışmaktadır. ‘Bir Mart Günü’ Mostra de Valencia Film Festivali’ bünyesindeki Valencia Film Afers Coproduction Market’e seçilmiştir.    


Filmografi

Suna 2022

Kasap Havası 2015

Ödül

Heidelberg Film Festivali Special Newcomer Award